| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Magnetic Drill |
| Classification: | Hand Drill |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Specification: | |
| Maximum drilling diameter: | 49mm |
| Rated voltage: | 380V |
| Rated Frequency: | 50 Hz/60 Hz |
| Rated Power: | 2000W |
| NO-load speed: | 110r/min |
| Magnetic adhesion: | 18000N |
| stroke: | 220mm |
| Adjustable travel: | 220mm |
| weight: | 47kg |
| Magnetic drill base dimensions: | 240×125×80mm |
| Tapping diameter: | 30mm |
| Dimensions: | 130×390×520mm |


Q1. Could I put my LOGO on it or paint my own color?
A: Yes, As long as the order quantity reach to the MOQ.
Q2. What's your trade terms?
A: FOB, CIF, DAP or other terms are acceptable.
Q3. Could I order trail small order?
A: Yes,we have no MOQ for standard version products. The price is different from different order quantity.
Q4. What points need to be confirmed before placing the order?
A: Voltage, frequency, plug type trade term and have shipping agent or not.
Q5. What is your terms of payment ?
A: Payment≤1000USD, 100% in advance. Payment≥1000USD, 30% T/T in advance, 70% before shippment. If you have another question, pls feel free to contact us as below.