Powerful and Efficient Magnetic Drill Extremely Fast Hole Opening Speed 8880e
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Magnetic Drill |
| Classification: | Hand Drill |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
R&D Capabilities
In-stock Capacity
Quality Assurance
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has 1 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier has In-stock capacity
The supplier provides quality assurance
Sign In to see all verified strength labels (24)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 8880E
- Drill Brand
- Vedon
- Applications
- Building and Industrial
- Impact Drill Structure
- Vedon
- Specification
- 130*330*450mm, 130*330*450mm
- Impact Drill Head
- Adjustable Drill
- Drill shape
- Round
- Condition
- New
- Customized
- Customized
- Max. Drilling Diameter
- 80mm
- Rated Power
- 2000W
- Warranty
- 1 Year
- Weight
- 19kg
- Rated Frequency
- 50 Hz/60 Hz
- Rated Voltage
- 220V
- No-Load Speed
- 0-450r/Min
- Magnetic Power
- 16000n
- Journey
- 225mm
- Adjustable Travel
- 320mm
- Hollow Drill Diameter
- 80mm
- Dimension
- 130*330*450mm
- Transport Package
- Plywood Box
- Trademark
- Vedon
- Origin
- China
- Production Capacity
- 300pieces/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 13.00cm * 33.00cm * 45.00cm
- Package Gross Weight
- 22.000kg
Product Description
This magnetic drill Features and Benefits
The magnetic drill hole drill redefines portability and versatility in the realm of 50mm multifunctional drills. Its unique right-angle handle and innovative quick-change handle, designed for swift loading and unloading of drill bits, set a new standard for drilling tools. Capable of executing operations beyond the capabilities of conventional drills, this cutting-edge machine excels in specialized tasks such as hole expansion, half-side drilling, and bevel holes. Boasting ultra-thin magnets with extraordinary suction power, compact dimensions, and high power output, the magnetic drill offers unmatched advantages including a broad drilling range, effortless operation, precise positioning, and exceptional portability. Designed to enhance productivity with its high work efficiency, this drill is indispensable across a myriad of industries. Its versatility shines in complex structural work, large-scale steel production, shipbuilding, bridge construction, railways, oil fields, power plants, machinery manufacturing, gas pipeline projects, and environmental protection endeavors. This drilling rig stands as the pinnacle of innovation in the current drilling landscape, the quintessential tool for industry professionals.
| Specification: | |
| Maximum drilling diameter: | 80mm |
| Rated voltage: | 220V |
| Rated Frequency: | 50 Hz/60 Hz |
| Rated Power: | 2000W |
| NO-load speed: | 0-450r/min |
| Magnetic adhesion: | 16000N |
| stroke: | 225mm |
| Adjustable travel: | 320mm |
| Hollow drill diameter: | 80mm |
| weight: | 19kg |
| Dimensions: | 130×330×450mm |
Shandong Vedon Intelligent Equipment Co., Ltd., We Specialize In The Design And Manufacturing Of High-Precision Cnc Machines For Metalwork Processing. Including 5 Axis Machining Center, Gantry Type Machining Center, Horitonal Type Machining Center, Vertical Machining Center, Cnc Lathe Etc.. With A Strong Focus On Innovation, Quality, And Reliability, Our Advanced Cnc Equipment Enables Precision And Efficiency In Every Application. Whether For Small-Scale Operations Or Large Industrial Projects, We Deliver State-Of-The-Art Solutions Tailored To Meet The Diverse Needs Of The Metalworking Industry. Powered By Cutting-Edge Technology And A Commitment To Excellence, We Are Dedicated To Enhancing Productivity And Driving Success For Our Global Clients.
Q1. Could I put my LOGO on it or paint my own color?
A: Yes, As long as the order quantity reach to the MOQ.
Q2. What's your trade terms?
A: FOB, CIF, DAP or other terms are acceptable.
Q3. Could I order trail small order?
A: Yes,we have no MOQ for standard version products. The price is different from different order quantity.
Q4. What points need to be confirmed before placing the order?
A: Voltage, frequency, plug type trade term and have shipping agent or not.
Q5. What is your terms of payment ?
A: Payment≤1000USD, 100% in advance. Payment≥1000USD, 30% T/T in advance, 70% before shippment. If you have another question, pls feel free to contact us as below.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Electric Drill
- Powerful and Efficient Magnetic Drill Extremely Fast Hole Opening Speed 8880e
Related Categories
Hot Searches
More